Potrebovala by som radu, ako šetrne odstrániť pleseň zo steny v byte. Máme malé dieťa a nechcem používať prípravky na báze chlóru. Je nejaká šetrnejšia možnosť?

Prostriedky na odstraňovanie plesní (vrátane chlóru) riešia len následky tvorby plesne, nie jej príčinu. V prvom rade by ste sa mali snažiť zistiť, odkiaľ sa vzala vlhkosť na stene, ktorú pleseň napadla – príčinou môže byť zlá izolácia steny, prítomnosť rosného bodu, prípadne nedostatočné vetranie miestnosti v dôsledku výmeny starých okien za nové (ľudia často zabúdajú využívať mikro vetranie). Všetky tieto prípady sa dajú riešiť buď odstránením priesakov alebo správnym vetraním a vysušením napadnutej steny - vtedy vlhkomilná pleseň stratí živnú pôdu pre svoj rast.

Po odstránení vlhkosti na stene je potrebné pleseň jemne odstrániť – v žiadnom prípade to nerobte kefou, aby sa spóry plesne nerozšírili do okolia a aby ste ich nevdýchli. Ideálne je použiť vlhkú handru namočenú v octe, pripadne postrek koncentrovaným octovým roztokom a následne zabielenie miesta farbou - až keď bude miesto úplne suché. Na väčšie plochy sa dá použiť aj roztok tzv. "múdrej huby", ktorá sa dá primiešať aj do farby - má schopnosť zničiť spóry plesne a potom sama odumrie. Informácie o prípravkoch z "múdrej huby" nájdete na internete.

Marec 2010
Mgr. Ivana Poláčková, ekoporadna@zivica.sk
Dátum poslednej revízie: 8.6.2012

 

Eko linka
02/52 96 29 29

adresa

Ekoporadňa Živica
Vysoká 18
811 06 Bratislava
Tel./Fax: 02/52 96 29 29
ekoporadna@zivica.sk
Otváracie hodiny
Streda: 12.00 - 18.00
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Mediálni partneri:

referaty